Odstranění plísní
Víme, jak účinně odstranit plíseň.
Víme, jak účinně odstranit plíseň.
Napadla by vás někdy spojitost difúze a vzniku plísně? Víte co proces difúze obnáší a jak plísně vznikají, popřípadě jak se jich zbavit?
Difúze je fyzikální proces. Jedná se o samovolné rozptylování částic v prostoru. Toto slovo se užívá i v prostředí kulturním, antropologickém, kdy kulturní elementy společnosti přecházejí difúzí neboli rozptylem do společnosti jiné. Kulturní difúze je spojena s migrací obyvatel. Nás ovšem zajímá více proces fyzikální, jelikož souvisí s problematikou plísní, která je častým problémem v mnoha domácnostech, ale i jiných soukromých či veřejných objektech.
Při procesu fyzikální difúze mají veškeré látky tendenci přecházet z prostředí s koncentrací vyšší do prostředí s koncentrací nižší. Látky mají tu vlastnost, že pokud se jejich částice mohou pohybovat, tak se rozptylují. Rozptýlení probíhá v celém prostoru, až tam, kam mohou dosáhnout a postupně se jejich koncentrace vyrovná ve všech jejich částech. Tomu se říká odborně difundace látek.
Difúze se významným způsobem podílí na spoustě biologických, fyzikálních a chemických procesech. Pro lepší pochopení si můžeme uvést jednoduchý příklad. Představte si čajový sáček a látky, které se z něj uvolňují, je-li zalit horkou vodou. Pokud není voda dostatečně horká látky se z čajových lístků uvolňují jen z části a nebo vůbec. Znamená to, že nemají dostatek energie pro svůj pohyb.
Vodní pára se ve vzduchu nemůže koncentrovat libovolně, ale jen do výše částečného tlaku syté vodní páry. Tento tlak silně klesá s termodynamickou teplotou. Vodní pára, která poté difúzí do míst, kde bylo dosaženo tlaku syté páry, přitéká, kondenzuje.
Nás pojem difúze zajímá zejména v souvislostech s vodní párou, která se tímto fyzikálním procesem šíří ve stavebních konstrukcích. Difúze vodní páry je prostup molekul páry porézní strukturou dané stavební konstrukce a je samozřejmě úzce spjatá s problematikou tepelné izolace.
Vodní pára prostupuje z míst o vyšší koncentraci do míst s koncentrací nižší. Nejedná se o žádnou fyzikální sílu. Tento stav je následkem spontaneity všech soustav zaujímat rovnovážný stav, tedy i rovnoměrnou koncentraci vodní páry. Kdyby ke kondenzaci vodních par nedocházelo, pravděpodobně by slovo difúze zůstalo ve stavební praxi i teorii bez povšimnutí.
Difúzi vodní páry jsme nuceni v konstrukcích trpět, než abychom ji tam potřebovali. Je třeba ovšem činit opatření, aby difundující pára nekondenzovala. A pokud není jiná možnost, tak se vynasnažit, aby bylo kondenzace co nejméně, aby se vysrážená vlhkost v teplém období bezpečně odpařila a nedocházelo například ke vzniku plísní.
Nejrizikovější je samozřejmě období zimy a mrazů. V tuto dobu obvodová stěna přenáší velký teplotní rozdíl mezi vnitřkem domu a venkovním prostředím a uvnitř je následkem toho vysoký částečný tlak vodní páry a venku velmi nízký.
Ještě do nedávna byl téměř každý dům difúzně otevřený. Potom se objevily polystyrénové tepelné izolace, které špatně propouštěly vodní páru. A také materiály, které nepropouštěly vodní páru vůbec, jako jsou paro a vzduchotěsné fólie v lehkých dřevostavbách vycpaných tepelnou izolací z minerální vlny. Takto izolované stavby si vysloužili nelichotivé pojmenování „nedýchající konstrukce“. I když po stránce funkce a bezpečnosti bylo vše v pořádku, jevily pocit nezdravých konstrukcí.
Odpovědí na tyto konstrukce byla výroba tepelných izolací z rostlinných a dřevitých vláken. Této příležitosti využili zejména někteří výrobci dřevostaveb a hlavně výrobci tepelných izolací. Začali nabízet obálkové konstrukce či celé domy bez parobrzd či parozábran. Jejich odborný název byl – difúzně otevřené. Byly použitelné i na cihlové nebo kamenné domy. V této souvislosti se mluví o dýchajících konstrukcích a izolacích. Takové konstrukce kladou difundující vodní páře relativně velmi malý odpor, proto může být difúzní tok vysoký. Ovšem, bez kvalitního návrhu nemohou dobře fungovat.
Kondenzaci ve stěnách je možné zvládnout, ovšem tato opatření vyžadují odborný zásah. Je možné provést dvě různá technická opatření. V případě cihlových, ale i jiných staveb je možné difúzně otevřené konstrukce navrhovat tak, aby k případné kondenzaci docházelo jen v extrémních podmínkách, což jsou například, již zmiňované, mrazy, a ještě jen ve velmi malé míře. Druhé opatření spočívá v umístění parotěsné a vzduchotěsné fólie na interiérové straně, a tak zabránit tomu, aby do ochlazovaných obvodových stěn pronikala vodní pára, ať již difúzi nebo prouděním vzduchu. Takováto opatření je možná provádět u většiny dřevostaveb.
Pokud se u vás v domácnosti vyskytne plíseň následkem difúzních změn v konstrukci a nejste schopni zajistit stavební nápravu, je tu ještě další varianta jak dalšímu vzniku a šíření plísní zabránit.
Jmenujeme se A SERVIS LIPKA s.r.o. a jsme odbornou firmou, která vám může pomoci řešit vaše problémy s výskytem plísní, ať je již jejich příčina jakákoliv.
Naše postupy spočívají v dezinfekci a odstranění plísní mechanickou cestou, tedy omytím stěn a následném nanesení proti plísňového nátěru LSG. Postupy, které využíváme jsou osvědčené a garantujeme vám čisté stěny, bez plísní, po dobu minimálně 4-6let.
Vaše hodnocení služby nátěr proti plísním:
Napiš komentář
Chceš se zapojit do diskuze?Přidej svůj komentář!